Топ скандальних декларацій депутатів та чиновників Півдня

12 січня 2025 р. 18:28

Топ скандальних декларацій депутатів та чиновників Півдня

Фотоколаж: ЦПР

Під час перевірки декларацій НАЗК, лише одна звітність з усіх перевірених не мала порушень. Загалом усі помилки були пов’язані із неправильно вказаними сумами. 30% посадовців "помилялися" в середньому на 15 млн грн.

Центр публічних розслідувань нагадує, хто з можновладців в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях намагався приховати свої фінансові звіти.

“Забули” про мільйони та нерухомість

Національне агентство з питань запобігання корупції під час повної перевірки декларації заступника голови Одеської обласної ради Олександра Урбанського за 2023 рік виявило недостовірність на загальну суму 540 тисяч гривень. 

Олександр Урбанський. Фото: Олександр Урбанський/Facebook

Урбанський не зазначив відомостей про автомобіль Audi RS Q 8 (2021), який він придбав у квітні 2023 року за заниженою ціною — 500 тисяч гривень. Політик запевнив, що це — "технічна помилка".

Крім того, Урбанський не задекларував 40 тисяч 58 гривень на банківському рахунку, тоді як станом на кінець звітного періоду від’ємний залишок становив – 53 тисячі 828 гривень.

Політик вказав колекцію брендових годинників Jaeger-LeCoultre, Jaeger-LeCoultre, Chopard, Breguet, Girard-Perregaux, Maurice Lacroix, Patek Phillippe, Girard-Perregaux, Audemars Piguet, але НАЗК не змогло встановити, що їх вартість перевищує 100 неоподаткованих мінімумів.

Посадовець Одеської міграційної служби Андрій Морару не вказав в декларації будинок на 200 квадратів, квартиру в Одесі, комерційну нерухомість та елітний автомобіль. Також він збрехав щодо отриманої ним зарплати. Під час перевірки стало відомо, що Морару не задекларував автомобіль Audi RS Q8 2021 року, придбаний у квітні 2023 року за 500 тисячі гривень. Крім того, в декларації не зазначено будинок в Одесі площею 200,5 кв. м, яким чиновник користувався протягом року, та земельну ділянку, на якій він розташований.

Андрій Морару. Фото: Слово і діло

Посадовець також не вказав у звітності квартиру дружини, придбану у 2022 році за 1,84 млн грн, а також дітей, які офіційно з ним не проживали.

Загалом посадовець не задекларував майно, активи та доходи на суму понад 83 мільйони гривень.

Депутат Херсонської обласної ради Олександр Гордієнко у розділі “об'єкти нерухомості” в декларації не зазначив відомості про десятки земельних ділянок в Бериславському районі Херсонської області, а також не вказав, що має автівку. Крім цього він збрехав про місце роботи та займану посаду. Також в нього не вказаний закордонний паспорт, частки у декількох підприємствах та заробітна плата дружини.

Олександр Гордієнко. Фото: Український Південь

Уповноважена особа НАЗК зафіксувала, що інформація у декларації Олександра Гордієнка відрізняється від реального стану його активів на загальну суму 10,3 мільйона гривень. 

Недостовірні відомості

Недостовірні відомості на понад 6 мільйонів гривень НАЗК виявило й при перевірці фінансової звітності директора департаменту міського господарства Одеської міської ради Артема Захарова. Посадовець не вказав у своїй декларації квартиру площею 24 квадратних метрів в Миколаєві, яку отримав у жовтні 2023 року на підставі договору догляду за родичем. Також він не вказав автомобіль Suzuki Grand Vitara 2005 року випуску, який в грудні 2022 року придбала його дружина. Захаров пояснив це ти, що вона одразу подарувала цю машину своїй мамі, тому вирішив її не декларувати.

Артем Захаров. Фотоколаж: ЦПР

Крім цього в листопаді 2023 року чиновник продав Volvo XC90 2020 року за 2,7 мільйона гривень. Але дохід від продажу машини не вніс у декларацію. Артем Захаров намагався виправдати це тим, що через два дні витратив ці кошти на купівлю Range Rover Evoque 2021 року. В НАЗК не прийняли таке його пояснення. Тим паче, що інформація про витрати на цей Range Rover в декларації чиновника також була відсутня.

Також Артем Захаров не зазначив майже 3 мільйони гривень доходу дружини від продажу Range Rover Velar 2020 року випуску. Під час перевірки він також намагався пояснити це тим, що вона їх одразу витратила на той самий Volvo XC60.

Чиновник забув вказати невеликі доходи у вигляді відсотків за вклади в банках, інвестиційні прибутки, дохід від цінних паперів. А ще він забув зазначити вклади: близько 60 тисяч гривень, 17,8 тисячі доларів та 506 євро. Загалом НАЗК нарахувало розбіжностей на 6 мільйонів 148 тисяч гривень. 

Незаконне збагачення

Згідно з матеріалами слідства, колишній керівник Одеського ОТЦК та СП Євген Борисов за період перебування на цій посаді за відсутності таких законних доходів набув активів на майже 150 мільйонів гривень. Правоохоронці встановили, що після повномасштабного вторгнення члени його родини придбали в Іспанії об’єкти нерухомості та автомобілі преміумкласу. При цьому офіційний спільний дохід родини не покривав цих витрат.

 Євген Борисов. Фото: Ґрати

Сумнівні статки  на суму понад 12 мільйонів гривень та ознаки декларування недостовірних відомостей на суму понад 3 мільйони гривень виявила НАЗК в декларації очаківського міського голови Сергія Бичкова. У 2022 році посадовець разом із дружиною купили квартиру в Іспанії площею 122,31 квадратного метра вартістю понад 5 мільйона гривень.

Сергій Бичков. Фото: nikvesti

“Крім того, він отримав нібито від матері подарунки у вигляді готівки на понад 12 мільйонів гривень. Подаровані кошти значно перевищують законні доходи матері, які з 1998 року становили трохи понад 580 тисяч гривень”, – зазначили у НАЗК.

Доходи міського голови Очакова та його дружини із підтверджених джерел також не давали змоги придбати квартиру в Іспанії. Ба більше, посадовець у декларації, серед іншого, зазначив про зростання у звітному періоді грошових активів на 2 мільйони гривень, законність джерел походження яких не підтвердив під час перевірки.

Ірина Кормишкіна. Фото: Ірина Кормишкіна/Фейсбук

В незаконному збагачені правоохоронні підозрюють й чинну народну депутатку з  Миколаєва Ірину Кормишкіну. За інформацією САП у період 2021-2022 років депутатка отримала активи, які значно перевищують її офіційні доходи та заощадження. Її офіційний дохід становив близько 2,7 мільйона гривень, які вона використала на інші цілі. Водночас за ці гроші вона придбала будинок біля Одеси, де зараз і проживає.

Сумнівні статки

Заступник начальника Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Миколаївській області Геннадій Погорєлов у декларації за 2021 рік задекларував криптовалюту "Bitcoin", вартість якої у гривневому еквіваленті на кінець звітного періоду склала 100 мільйонів гривень, наявність якої під час проведення повної перевірки він не підтвердив. У декларації за 2022 рік він повідомив про наявність криптовалюти вже на понад 48 мільйонів гривень.

Геннадій Погорєлов. Фото: преступності.net

При цьому наявність частини криптовалюти Погорєлов підтвердити не зміг. Пояснив він це тим, що в нього наче викрали криптогаманець та ключ до нього. Щодо іншої частини активу – посадовець надав документи, які не підтверджують правдивість задекларованої інформації. 

Григорій Мельниченко. Фото: Григорій Мельниченко/Фейсбук

Не зміг підтвердити НАЗК законність походження свого грошового активу на суму понад 59,5 мільйона гривень й колишній голова Білгород-Дністровської райради Григорій Мельниченко

Сергій Чванкін. Фото: Слідство Інфо

Також голова Київського районного суду Одеси Сергій Чванкін задекларував компанію дружини у США, яка володіє апартаментами у Маямі на суму близько 12 мільйонів гривень. Крім цього у декларації Чванкіна є згадка про декілька рахунків, які дружина Неллі Голубєва відкрила в американських банках. Станом на момент подачі декларації (кінець 2023 року), на них було розміщено близько 52 тисяч доларів. 

Однак при цьому статки Чванкіна та Голубєвої не дозволяють придбання такої нерухомості. Зокрема, у декларації за 2022 рік голова Київського райсуду Одеси вказав 9,7 мільйона гривень доходів. 

Таємні статки родичів

Ольга Малярчук. Фото: Ольга Малярчук/Facebook

Заступниця голови Херсонської обласної військової адміністрації Ольга Малярчук вказала у декларації за 2023 рік наявність у співвласності з чоловіком квартири у Миколаєві площею 54,6 квадратного метра. Однак зазначила, що чоловік не надав інформацію щодо вартості житла. Крім цього в Олександра Малярчука є земля у Миколаєві площею 7,5 соток, якою він володіє з 2017 року, вартість якої також прихована. Крім цього з задекларованих заощаджень зникла й готівка чоловіка. 

Світлана Ізосімова. Фото: прес-центр Одеса

Жодного разу не декларувала дохід своїх чоловіків й директорка Одеського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Одеської області Світлана Ізосімова. Якщо вірити її деклараціям, лише вона приносила гроші у родину, поки її чоловіки купували автомобілі. Журналісти "Слідства.Інфо" намагалися дізнатися у самої Ізосімової, чому вона не декларує доходи своїх чоловіків, однак відповіді так і не отримали.

Сергій Коренєв. Фото: nikvesti

А у деклараціях про доходи заступника міського голови Миколаєва Сергія Коренєва немає інформації щодо ювелірних прикрас його дружини Юлії Коренєвої. На питання журналістів Nikcenter чому чоловік не задекларував її коштовності жінка відповідати не захотіла. А сам посадовець сказав, що не знає, які коштовності купує дружина, адже вона забезпечує себе самостійно.

Сергій Орєхов. Фото: Херсонська МВА

Також колишній заступник голови Херсонської міської адміністрації Сергій Орєхов, не вказав у своїй фінансовій звітності скільки з початку 2024 року отримувала виплати, як внутрішньо переміщена особа, його дружина Ольга. Експосадовець зазначив, що жінка відмовилась вказувати суму.

Не домовились

Глава облради Григорій Діденко у 2022 році задекларував отримання в подарунок годинник Hublot вартістю 457 тисяч гривень. Тим часом в декларації Юлії Діденко також задеклароване отримання її чоловіком годинника Hublot, але вартістю 594 тисяч 950 гривень. Тобто різниця у вартості склала 135 тисяч гривень. Правоохоронці вважають, що грошовий дохід у період з 2020 по 2023 рік сімейства Діденків перевищує задекларовані доходи майже на 17 мільйонів гривень. Ще у декларації не вистачає квартири на Лідерсівському бульварі, двох автомобілів: Audi Q8 та Mercedes-Benz C 200.

Григорій Діденко. Фото ЦПР

Після того, як ЦПР привернув увагу до декларацій глави Одеської обласної ради, ним зацікавилось Національне агентство з питань запобігання корупції й, навіть вже були обшуки.

Тож зазначимо, що чиновники, намагаючись вигадати нові способи приховування своїх сумнівних статків, часто відображають у декларації неправдиві відомості, наприклад, щодо криптовалюти. Або ж взагалі не зазначають, що чимось володіють, оскільки не мають підтвердження законності джерел походження коштів на їх придбання.

Читайцте також: Підприємці, депутати та чиновники: хто отримав дозвіл від Одеської ОВА виїхати за кордон

Олеся Ланцман