ЦПР привернув увагу до проблеми сигналу з Придністровʼя: на Одещині встановлюють ретранслятори

07 червня 2024 р. 14:41

ЦПР привернув увагу до проблеми сигналу з Придністровʼя: на Одещині встановлюють ретранслятори

Фотоколаж: Інтент

Після привертання уваги Центру публічних розслідувань на проблему російського сигналу з Придністров'я, на півночі Одеської області встановлюють ретранслятори для глушіння радіосигналу, щоб запобігти розповсюдженню російської пропаганди.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер під час брифінгу, повідомляє ЦПР.

За його словами, на сьогодні вже встановлено вісім ретрансляторів, і робота щодня активно продовжується. Всього запланували встановити 15 таких пристроїв.

"15 червня почнемо їх тестувати щодо потужності, щоб не збити сигнал ДСНС. На сьогодні Держспецзв'язок працює над цим питанням… Я постійно телефоную в Подільськ та Роздільну, питаю. Балта ще сигнал бере. Хочемо приглушити там сигнал та дати трохи нашого, щоб і вони послухали також", - розповів Кіпер.

Варто зауважити, що Центр публічних розслідувань одним з перших привернув до цього увагу. Журналісти вже декілька років звертають увагу влади на проблеми з доступом до українських телеканалів та радіо в прикордонній зоні й поширення на ці регіони російської пропаганди через передавачі в Молдові та супутник. 

Нарешті в березні Кабінет міністрів України ухвалив рішення виділити з резервного фонду державного бюджету 152 млн грн на розгортання системи, яка блокуватиме антиукраїнське телерадіомовлення у прикордонних областях. Кошти з резервного фонду виділили Держспецзв’язку з метою "розгортання мережі блокування антиукраїнського телерадіомовлення у прикордонних районах України із застосуванням комплексів вибіркового блокування сигналів радіоелектронних (телевізійних) засобів".

Очікується, що за виділені кошти буде встановлено комплекси з блокування телерадіосигналів з території росії, Білорусі та невизнаного Придністров’я. Такі комплекси встановлять у 45 локаціях у прикордонній зоні дев'яти областей, а саме Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Вінницької та Одеської.

Виділені урядом кошти спрямують як на закупівлю та встановлення комплексів блокування сигналів, так і витрати на експлуатацію цих комплексів протягом наступних 8 місяців. Очікувалося, що самі комплекси буде встановлено 1 травня.

В вересні 2023 року під час першої зустрічі з журналістами очільника Одещини, голова ЦПР Валерій Болган торкнувся цього питання з приводу того, що у Подільську досі лунає російське радіо. Річ у тім, що трансляція ведеться з території тимчасово окупованого росією придністровського регіону Молдови й окрім музики розповсюджується російська пропаганда. 

"Це досить складний процес. Зараз воно усе на стадії відпрацювання. Сьогодні багато йде перемовин, бо це ж обладнання, великі кошти потрібні. Також дати альтернативу населенню цим радіостанціям. Ми не зупинялися з цим. Я сам також був у Подільську й чув ці трансляції там", - зазначив тоді голова адміністрації Кіпер.  

У 2022 році Міністерство оборони російської федерації фейкувало, що з метою обмеження інфопростору в Одесі заборонили роботу провайдерів супутникового телебачення, що транслюють російські та молдовські канали.

Як повідомляли тоді в оперативному командуванні "Південь", у своїх фейкових повідомленнях росіяни стверджують, що мешканців примушують демонтувати супутникове обладнання, а всіх незгідних вивозять у невідомому напрямку.

Насправді тодішній очільник Одеської військової адміністрації Максим Марченко повідомив про початок роботи над відключенням від ефіру російських телеканалів, які транслюються через супутник на півдні України. За його словами, це зупинить поширення російської пропаганди та роботу ворожої розвідки на Одещині. Однак жодних розпоряджень щодо демонтажу супутників, тим паче вивозу кудись людей, звісно, не було.

Читайте також: Через пошкодження українських передавачів росія захоплює частоти українських радіостанцій

Олеся Ланцман